Odvojeno prikupljanje otpada „od vrata do vrata“

Umjesto „zelenih otoka“, građani moraju uz postojeće kontejnere gdje sada bacaju smeće imati postavljene i kante za odvojeno prikupljanje otpada. Potrebno je postaviti kante za biorazgradivi otpad i za suhe reciklante (papir, plastika, staklo, tekstil…) u postojeće zajedničke prostorije u zgradama gdje se odlaže otpad, kako bi građanima bilo omogućeno jednostavno odvajanje otpada. Svim građanima koji to žele potrebno je dati kante za proizvodnju komposta od kuhinjskog otpada. Također, potrebno je prilagoditi broj odvoza otpada sukladno količini otpada koju građani proizvode.

Predlažem odvoz otpada po danima - papir jedan dan npr svaki drugi ponedjeljak
Utorak staklo ili plastika , srijeda otpad za kompost (tko ne želi sam raditi kompost) , i tako dalje,
Građani bi iznosili samo što se taj dan odvozi. a ne bi bilo ružnih kontejnera.

A poseban problem je što je otpad nerješen na nivou grada - sav taj razdvojeni otpad se baca na isto mjesto sve zajedno.
A mi uvozimo sirovine staro staklo - stari tekstil i slično. Ovako bi imali sirovine za proizvodnju besplatno, tj Čistoća bi mogla zarađivati prodajom razvrstanog otpada.

• ovo se slažem za zgrade

• u naseljima gdje su obiteljske kuće postoje postavljeni kontejneri ali ih nitko ne prazni, i ne samo to nego ljudi kad donesu i vide da je puno, naprosto ostave sa strane i onda nastaje ogromno smeće, tako da ta ideja sa kontejnerima u naseljima nije sretno rješenje. U Njemačkoj sam vidjela da ljudi na određeni datum potrpaju plastiku u velike plastične vreće i ostave ispred kuće - mislim da je to za plastiku bolje nego posebne kante jer je lagana a kante koštaju - za papir je dobro što smo dobili kantu jer je papir težak a osim toga ne smoči se u kanti

• dodatak: “koji se redovito prazne i pražnjenje kontrolira” doduše to je isto to kao što već tu piše “potrebno je prilagoditi broj odvoza otpada sukladno količini otpada” i sad tu valja osmisliti neki mehanizam kontrole, sada na kontejneru stoji broj telefona koji treba nazvati kad se popuni ali očito ne funkcionira jer je stalno pretrpano

• u tijeku je akcija besplatne dostave kompostera

Skloniti ružne kontejnere koji nagrđuju javni prostor. Predlažem uvesti dane za odvoz razvrstanog otpada.
Npr. Ponedjeljak samo papir. Uvezane novine ili u kartonskim kutijama od ambalaže.
Utorak - plastika u plastičnim vrećama.
Srijeda - ostali otpad, biljni otpad tko ne pravi kompost po kućama, uvesti jače vreće gdje se mogu spremiti grane i slične stvari koje bi isle direktno u gradsku kompostanu, i kompost se vraćao oko drveća - drvoreda
četvrtak - drugo
Svakih mjesec dana drveni otpad, ili elektronički, ili tekstil

Ljudi žele odvajati otpad, doprinositi zajednici.

Predlažem i prikupljanje upotrebljivih stvari , popravak uređaja ili namještaja koji ljudi iznose i prodaja/ doniranje potrebitim.